TerapilatesMenü

Menopoz ve Pilates

Menopoz Nedir?

Dünya sağlık örgütü menopozu azalan ovaryum sekresyonundan dolayı adetin devamlı kesilmesi olarak tanımlamıştır. Menopozu başlangıç yaşı ve biçimi açısından Doğal, erken ve cerrahi menopoz olarak sınıflayabiliriz. Yaşamın böylesine önemli bir değişkenliğinin zamanlamasını düzenleyen mekanizmalar ve bu değişikliğin yansımaları, biz kadınlar olarak büyük öneme sahiptir.

Ortalama insan ömrünün son yüzyılda dramatik bir şekilde arttığı ve menopoz yaşının sabit kaldığını göz önüne alıcak olursak, kadın yaşamının büyük bir bölümünü postmenopozal dönemde geçireceği açıktır.

Menopoz her kadın için fizyolojik doğal bir olay olmasına karşın oluşturacağı sonuçlar açısından patolojik kabul edilir. Menopozal semptomlar erken dönemde ateş basması, terleme,çarpıntı,baş ağrısı,uykusuzlık, kas kemik ağrıları,üriner problemler, dermatolojik değişiklikler, sindirim sistemi değişiklikleri, kilo değişiklikleri, psikolojik değişiklikler gibi sorunları ortaya çıkarabilir. Geç dönemde ise kas iskelet sistemi değişiklikleri özellikle osteoporoz riski, kardiyovasküler hastalıklar, kanserlerin görülme oranlarında artışa neden olabilir.

Menopoz İçin Pilates

Menopoz belirtilerini kontrol etmek için egzersize önem vermeliyiz. Menopoz da egzersiz özellikle de pilates; kas kuvvetini arttırır, dengeyi geliştirir ve düşmeden korur, güçsüz olan kemiklerin direncini arttırıp kuvvetlenmesini destekler, osteoporoza bağlı ağrıyı azaltır. Ayrıca kişinin ihtiyaçları doğrultusunda verdiğimiz egzersiz kemik kitlesini artırarak kırığı önler,kas gücünü-dayanıklığı ve koordinasyonu arttırarak düşmeyi engeller, eklem esnekliğini ve stabilitesini arttırır, postürü koruyarak deformiteleri engeller,emosyonel stabiliteyi sağlayarak psikososyal güveni sağlar.
Menopoz da önemli olan egzersiz tipleri kemik yapımını stimüle etmek için rezistans egzersizleri kullanılır.

Bunlar serbest ağırlıklarla ya da vücut ağırlığı ile yapılan kuvvetlendirme amaçlı egzersizlerdir.Bunları pilates ile rahatlıkla destekleyebiliriz. Ancak menopoz döneminde yapılan egzersizler kişinin yaşam kalitesi açısından büyük öneme sahip olduğu gibi kişiyi tanımadan verilen egzersiz programları da geri dönüşümü kötü sonuçlara yer açabilir. Kendiniz için gereksiz yüklenmelerden kaçının sağlıklı bir yaşam için profosyenel bi yardım almayı ihmal etmeyin. Unutmayın iki şeyin elden gitmeden değerini takdir etmek zordur; sağlık ve gençlik.

Terapilates

10 DERSTE FARKI HİSSEDECEKSİNİZ
20 DERSTE FARKI GÖRECEKSİNİZ
30 DERSTE KAS VE İSKELET YAPINIZLA
GÜÇLÜ VE SAĞLAM BİR VÜCUDUNUZ OLACAKTIR!

Kurumsal Kurumsalİletişim İletişim Whatsapp
KurumsalTerapilates
+90312 240 55 95
+90552 240 55 95
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat