TerapilatesMenü

Lordoz Nedir?

Lordoz

Bir duruş bozukluğu olarak bilinen lordoz, beldeki normal çukurluğun artması ile oluşuyor. Karın, sırt, kalça kasları ve bağlarındaki dengesizlikler, bel çukurunu arttırıyor. Lordozdan şikâyet eden birinin karın ve üst arka bacak kasları zayıf olurken, alt sırt kasları kısa ve güçlü oluyor.

Lordoz Nedir?

Sağlıklı bir duruşta, vücudun normal eğriliğinin korunması, eklemlere uygulanan kuvvetlerin dengeli dağılması ve iskelet sisteminin üstünde baskı olmaması gerekir: “Göğüs dik durmalı, bel ve boyundaki çukurlar normalden fazla veya az olmamalı. Başın duruşu ileri ya da geri eğrilik yapmamalı, kulaklar ise omuz hizasında olmalı.

Lordoz Düzeltmek İçin

“Lordozu düzeltmek için öncelikle karın ve kalça kaslarını güçlendirmek gerekiyor. Sırtüstü uygulanan egzersizlere ağırlık verilmeli: “Half Curl, Hundred, Obliques, Hip Rolls veya Shoulder Bridge gibi pilates egzersizleri, lordozun düzeltilmesinde oldukça etkili.

”Stüdyomuzda lordozu düzeltmek için özel dersler veriliyor. Bu sorunla gelen kişiye Statik ve Dinamik Postür Analizi uygulanıp, ardından bireye özel program hazırlanarak egzersizlere başlanıyor. Bu süreç, Master Pilates Eğitmeni tarafından adım adım bizzat takip edilerek zaman zaman revize ediliyor... Bazı kadınlarda hamilelikten sonra meydana çıkan lordozu, yoga ve gebeyken uygulanan pre-natal pilates yaparak engellemek mümkün.

Gebelikte bel çukurluğu artıyor. Ayrıca karın kaslarında güçsüzlük ve aşırı kilo lomber lordozu tetikliyor. Lomber lordozun en mühim sonucu ise bel ve bacak ağrılarıdır. Çare olarak pre-natal pilatesi önerilir: “Hamilelik kadın vücudunda fizyolojik değişiklikler yaratır. Fitness çalışmalarından öte, özellikle pilates egzersiz programı, bireyin hormonsal değişikliğine göre modifiye edilerek, uzman ellerde çok iyi sonuçlar verir.

Egzersizler, doktor müsaadesi ile özel eğitmenler gözetiminde uygulanmalı!” Doğum sonrasında ise, pilates egzersizlerine dört–altı hafta sonra başlanabilir. Hem daha biçimli bir vücuda sahip olmak hem de duruşdaki kusurları düzeltmek için fizyoteapistlerden yararlanılmalıdır.

Kurumsal Kurumsalİletişim İletişim Whatsapp
KurumsalTerapilates
+90312 240 55 95
+90552 240 55 95
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat