TerapilatesMenü

Kronik Ağrıdan Kurtulmanın Yolu

Kronik Ağrılardan Nasıl Kurtulurum?

Uyku, kronik ağrıdan kurtulmanın ve vücudun dinlemesin olmazsa olmasıdır. Ne yazık ki, kronik ağrısı olan birçok kişi uykuya dalmak için ve kaliteli uyku için büyük bir zorluklar yaşayabiliyor.

Kronik Ağrıdan Kurtulmanın Yolu

İnsanların iyi geçmeyen bir gece uykusunu telafi etmek için yapmaya çalıştıkları şeylerden bazıları:

  1. Ertesi gün daha uzun uyurlar
  2. Ertesi gece erkenden yatarlar
  3. Yorgun olana kadar beklerler (daha iyi uyumak için)
  4. Uyku ilacı alırlar

Peki sizce bu seçeneklerden hangilerinin işe yaradığını düşünüyorsunuz?

Cevap hiçbiri değil!!!

Hepsi vücudunuz dinlenmesi, melatonin hormonunun salgılanmasını ve kaliteli uyku uyuma olasılığını azaltır. Bu alışkanlıklardan herhangi birini yapıyorsanız kaliteli uyku almak için beyninizin uyku merkezini yeniden kodlamanızın gerektiği anlamına gelir.

Neyse ki tıp bilimi, bu konuda beyninizin uyku merkezinin, nelerin etkilediğine dair bazı yararlı bilgiler içerir. Örneğin; sıcak, vücudunuzu uykuya hazırlanıyorken uykuya dalmanızda büyük rol oynar. Sabah uyandığınızda kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Doğal ve zahmet çekmeden uykuya dalabilmenize yardımcı olacak rutinler oluşturmak istiyorsanız, teknolojinin dünyamıza kattığı şeylerden uyku öncesi uzak durmak gerekir. Düşünmeye ya da başka bir deyişle mağara adamı gibi davranmaya başlamalısınız. Sonuçta, beyinlerimiz milyonlarca yaşta ve beynimizin uyku merkezi en eski kısımlardan biri.

Parlak ışıklar, mavi ışık özellikle yayan cep telefonu, bilgisayar, televizyon ekranları ve Game of Thrones gibi sürükleyici diziler ve oyun oynamak gibi vücudunuza adrenalin salgılatan her şey kaliteli uyku geçirmenize engel olabilir. Dipnot (yapılan bir araştırmaya göre mavi ışığa maruz kalmak, uyku hormonu olan melatonin üretimini diğer bütün ışık türlerinden daha fazla azaltıyor).

Hepimizin doğal uyku düzeni vardır. Bu düzen içerisinde çalışmayı öğrendiğinizde (onları görmezden gelmek veya maskelemek yerine),gece kaliteli uyku uyumak ve vücudunuz dinlenmesi kolaylaşır.
Vücudumunuz sempatik ve parasempatik sistemin nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenmek, egzersiz yaparken yorulmadan, egzersiz sonrasında bile dinç hissetmek ve ağrısız kaliteli yaşam sürmeyi öğrenmek için eğitimlerimize bekleriz.

Kurumsal Kurumsalİletişim İletişim Whatsapp
KurumsalTerapilates
+90312 240 55 95
+90552 240 55 95
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat