TerapilatesMenü

Adolesan Skolyoz

Adolesan Skolyoz Nedir?

Adolesan skolyoz, 10 ila 18 yaşları arasında teşhis edilen (frontal röntgende yan yana görülen) omurga eğriliğidir. Vakaların yaklaşık % 80'i idiyopatik (bilinen bir neden yok) olarak kabul edilir ve genellikle adölesan idiyopatik skolyoz veya kısaca AIS olarak tanımlanır. Vakaların geri kalan %20'si nöromusküler, konjenital (doğumdan itibaren) veya sendromik (yani EDS, bağ dokusu bozuklukları vb. diğer durumlarla ilişkili) olabilir.

Skolyoz genellikle ilk olarak okul taraması veya pediatrik muayene sırasında Adam'ın Bükülme Testi olarak bilinen basit bir klinik testle tespit edilebilir. Kesin bir teşhis için tam bir spinal röntgen gereklidir ve Cobb açısı belirlenir. Cobb açısı; ergenlik ve yetişkinlikte skolyoz takibi için önemli bir klinik belirteçtir.

Cobb açısının ölçüm değerine rağmen skolyozun 3 boyutlu bir değişikliği kapsadığı unutulmamalıdır. Skolyozda omurga; sadece frontal (ön) düzlemde değil sagital ve horizontal (enine) düzlemlerde de asimetriktir. Adölesan skolyoz tedavisi tipik olarak yaşa, büyümeye ve eğri şiddetine bağlı olsa da, postüral dengesizlik ön planladır. Merkezimizde, mümkün olduğunca erken dönem müdahaleyi önemsiyor ve vurgu yapıyoruz.

Adölesan Skolyoz İçin 3 Boyutlu Tedavi Yöntemi

Adölesan skolyoz, kendi kendine düzelmeyen ve aktif olarak yönetilmesi gereken, ömür boyu süren bir durumdur. Doğru tedavi yaklaşımıyla iskelet gelişimi tamamlanmadan önce önemli ölçüde fark yaratılabilir. Büyüyen bir ergende bir eğri 15º ve üzerine ulaştığında, asimetrik yükleme ve eğri ilerlemesini nasıl önleyeceğinizi öğrenmek için 3 boyutlu skolyoz tedavisine başlamasını öneriyoruz. Bu tedavinin amacı; omurganın daha normal şekilde büyümesine izin vermektir.

Çok yönlü programımız şunları içermektedir:

 • Günlük yaşam aktivitelerini destekleyen farklı duruşlar
 • Özel sagital düzlem egzersizleri
 • Mobilizasyonlar (omurgayı olabildiğince esnek tutmak için)
 • Core Stabilizasyon egzersizleri (omurgayı desteklemek ve core kasları geliştirmek için tasarlanmış 3 boyutlu egzersizler)

Omurga eğitimi, tedavi felsefemizin temelidir. Programlarımız, kişilerin benzersiz eğri modelleri göz önünde bulundurularak her zaman kişiye özel olarak uyarlanır ve yapılandırılır. Program; hastaların alışılmış skolyotik duruşlarını nasıl değiştireceklerini ve daha dengeli bir pozisyon oluşturmak için kendi kendini düzeltmeyi öğrendikleri bir eğitim olarak ilerler. Hastalar sadece skolyoza özgü kişiselleştirilmiş bir egzersiz rutini öğrenmekle kalmaz aynı zamanda yeniden geliştirilen duruşlarının temelinin ne olduğunu öğrenirler, böylece yeni aktivitelerle karşılaştıklarında eğriliklerine yüklenmekten nasıl kaçınacaklarını bilirler.

Verimlilik adına deneyimsel öğrenmeyi mümkün olduğunca kullanmayı tercih ediyoruz. Bu, hastaların daha net bir anlayış kazanmasına ve yapılan tekrarlarla birlikte kapsamlı bir terapi deneyimine sahip olmasına olanak tanır. Skolyozun doğası ve büyüme sırasında ilerleme potansiyeli nedeniyle; eğitim süresini haftalar veya aylar boyunca uzatmak yerine, hastaların gerekli becerileri kazanmaları ve hemen kullanmaya başlamaları önemlidir. Bu amaç doğrultusunda ilerleyen ayakta tedavi programımız, orijinal Alman Schroth deneyiminin çoğuna paralel olarak ve güncel gelişmeleri de ön planda tutacak şekilde tasarlanmıştır.

3 Boyutlu Skolyoz Tedavisinin Faydaları / Hedefleri

 • Yaşam boyu yönetim becerileri
 • Skolyoz üzerinde güçlenme
 • Artan güç ve esneklik
 • Kontrollü solunum ve artan akciğer kapasitesi
 • İyileştirilmiş destekleme sonuçları
 • Geliştirilmiş vücut bilinci ve vücut mekaniği
 • Eğriliğin ilerlemesini önlemek: Skolyozun daha da kötüye gitmesini durdurmak.
 • Postüral gelişme: Düşündüğünüzde, insanların sokakta yürürken gördükleri şey çocuğunuzun röntgeni değildir, bu onların postüral görünümleridir. Skolyoz egzersiz protokollerimiz, gençlerin daha dengeli ve simetrik bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaya odaklanır.
 • Cobb açısını iyileştirmek: Ergenler için bir hedeftir ancak garanti edilmez ve bireysel faktörlere bağlıdır. İyileştirme, tutarlı uygulama gerektirir ve olgunlaşmamış, esnek omurgalarda daha kolay elde edilebilir.
Terapilates

10 DERSTE FARKI HİSSEDECEKSİNİZ
20 DERSTE FARKI GÖRECEKSİNİZ
30 DERSTE KAS VE İSKELET YAPINIZLA
GÜÇLÜ VE SAĞLAM BİR VÜCUDUNUZ OLACAKTIR!

Kurumsal Kurumsalİletişim İletişim Whatsapp
KurumsalTerapilates
+90312 240 55 95
+90552 240 55 95
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat