TerapilatesMenü

Kifoz Tedavisi

Kifoz Nedir?

Kifoz, omurganın sagital düzleminin oluşan bir durumudur (omurgaya yandan bakıldığında). Kifoz hastalarının göğüs bölgesinde yuvarlak bir sırt görünüşü olur. Sagital düzlemdeki normal Cobb açısı ölçümleri tipik olarak torasik omurgada 20-45º arasında değişir. 45 derecenin üzerindeki herhangi bir torasik eğri, 'hiperkifoz' olarak da bilinen bir kifoz olarak kabul edilir.

Kifoz, kendiliğinden ortaya çıkabilir veya skolyozla birlikte oluşabilir. Bu duruma kifoskolyoz denir. Erkeklerde kifoz insidansı kadınlardan çok daha fazladır. Bazı kifoz vakaları yalnızca duruşu etkiler. Bu tip durumlarda, hasta duruşunu bilinçli olarak düzelttiğinde genellikle düzelebilir. Bu postüral problem genellikle zayıf omurga ekstansör kaslarından kaynaklanır. Buna karşın, kifozun en şiddetli formu Scheuermann hastalığıdır, vertebral deformasyona bağlı yapısal bir kifozdur.

Scheuermann, genellikle torasik omurgada ve daha az sıklıkla torakolomber bölgede omurlarda anterior kama olmasından kaynaklanır. Büyüyen çocukta; omurun anterior (ön) kısmı, omurun posterior (arka) kısmı kadar büyümez.

Sonuç olarak; Scheuermann'lı çocuk artan ilerlemeye karşı savunmasızdır, bu nedenle büyüme dönemlerinde asimetrik yüklenmeye karşı koymak önemlidir. Scheuermann hastaları sıklıkla bu duruma eşlik eden lomber hiperlordoz ve ileri baş duruşuyla birlikte servikal hiperlordoz ile başvurur. 

Scheuermann hastalığında, eğrinin tepe noktası oldukça serttir. 75º ve üzeri çok sert eğrilerin rahatsızlığa neden olma olasılığı yüksektir. Şiddetli Scheuermann vakalarında; ister ergen ister yetişkin olsun, iç organlarda aşınma ve yıpranmaya neden olan baskı artabilir. 

Kifoz Hastalarında 3 Boyutlu Tedavi

Çocuklarda kifozdan şüphelenildiğinde veya teşhis edildiğinde, erken tedavi çok önemlidir. Merkezimizde, hastalarımızda büyüme sırasında omurga eklemlerindeki asimetrik yükü azaltmak için çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalar ilerlemeyi ve ağrıyı önlemek için anterior kama oluşumunu azaltarak ve esnekliği artırarak omurganın daha normal bir fizyolojik pozisyonda büyümesini sağlamayı amaçlamaktadır. Ameliyatsız tedavi yaklaşımımız, yaşam kalitesini iyileştirmeyi, artırmayı ve/veya ameliyattan kaçınan kişiler için tercih edilmektedir

Terapilates

10 DERSTE FARKI HİSSEDECEKSİNİZ
20 DERSTE FARKI GÖRECEKSİNİZ
30 DERSTE KAS VE İSKELET YAPINIZLA
GÜÇLÜ VE SAĞLAM BİR VÜCUDUNUZ OLACAKTIR!

Kurumsal Kurumsalİletişim İletişim Whatsapp
KurumsalTerapilates
+90312 240 55 95
+90552 240 55 95
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat