TerapilatesMenü

Juvenil Skolyoz

Juvenil Skolyoz Nedir?

Juvenil skolyoz, 4-10 yaş arası çocuklarda teşhis edilen skolyozdur  Klinik olarak Juvenil skolyozlu çocuklara yönelik tedavilerimiz, evde öğrenmesi ve uygulanması nispeten daha kolay olan egzersizler içermektedir.

Juvenil Skolyoz İçin 3 Boyutlu Skolyoz Tedavisi

Juvenil skolyoz için tedavi; eğriliğin derecesine ve olgunluk seviyesine bağlı olarak skolyoz programı bileşenlerine  özgü en kolay egzersiz talimatıyla başlar. Bu egzersizler evde uygulanabilen, sagital düzlem için günlük postüral düzeltmeler ve mobilizasyonu öğretmeyi içerir. Mümkün olduğunda evde, ebeveynlerle birlikte hareket etmek için mobilizasyon egzersizleri (aktif, pasif ve aktif dirençli) öğretilir. Uygulamalar özellikler gelişen eğriler, göze çarpan omurga dengesizlikleri ve asimetrileri (düzensiz omuzlar, kalça çıkıntısı vb.) düzeltmek için tasarlanmıştır.

Ne yazık ki, bazı juvenil skolyozlar henüz tam skolyoz tedavi programına uygun olamayabilir. Küçük çocuklar genellikle skolyoza özgü nefes alma tekniklerini anlama ve kavrama konusunda yetkin değillerdir. On yaşın altındaki çocuklar için, süreç genellikle adölesan (ergenlik) dönemde kısa aralıklar içeren uzun tedavi seanslarıyla başlar.

Çocuğunuzla birlikte bize geldiğinizde, çocuğunuzun omurga gelişimini yakından takip ediyoruz. Skolyozun ciddiyetine ve diğer bireysel faktörlere bağlı olarak, fiziksel ve bilişsel gelişim meydana geldikçe tedaviye solunum egzersizleriyle ve düzeltici egzersizlerle devam ediyoruz. Egzersizler olabildiğince hafif olmakla birlikte daha eğlenceli olabilmesi için çocukları ve kendimizi de mümkün olduğunca egzersiz programına dahil etmeye çalışıyoruz. Çocukların skolyoz egzersizlerini yapmak için merkezimize gelmekten keyif aldıklarını ve skolyoza sahip omurgalarını benimsediklerini ve bilinçlendiklerini gördükçe eğitimlerimizdeki başarılarımızın bir kez daha farkına varıyoruz. Bedenini tanıyan çocuklarımızla gurur duyuyoruz.

Juvenil Skolyozun Desteklenmesi

Ebeveynler cobb açısı 20ºyi  geçen çocuklarda daha fazla özen göstermelidir. Cobb açısı 25º ye yaklaştıkça desteklemenin önerilip önerilmeyeceği, Cobb açısı dışındaki faktörlere bağlı değişebilecektir. Bunlar; yaş, gelişim evresi, mevcut postüral dengesizlikler ve aile geçmişini içerir.

Juvenil skolyozun desteklenmesi söz konusu olduğunda, bizlerin önerisi Gensingen korsesidir. Gensingen korsesi, elbise altında görülmemesi, küçük boyutuna rağmen etkili destek sağlaması ile günümüzde en çok tercih edilen korsedir.

Juvenil Skolyoz için Korseleme

Juvenil skolyoz durumuna bağlı olarak, bir hastada 20º - 25º ve üzeri bir eğri varsa, tipik olarak Chêneau-Gensingen korsesi ile hemen desteklenmesini öneriyoruz. Korse kullanımındaki amaç; eğrinin artmasını engellemek ve çocuk büyüdükçe daha düz bir omurga gelişimi için çalışmaktır. Böylece ebeveynler gerekli önlemleri alarak çocuklarının devam eden büyümelerini bir düzeltme fırsatı olarak kullanma girişiminde bulunmuş olurlar.

Küçük çocuklar için skolyoz destekleme yaklaşımımız, omurgayı yeniden şekillendirmek için büyümeden yararlanmaktır. Cheneau-Gensingen korsesi, skolyoz eğrilerini düzeltmek için stratejik basınç noktaları kullanır.  Bu mümkün olduğunda (genellikle daha hafif ve hafif orta eğriler) omurgayı düzeltmek amacıyla üç düzlemde de iyileştirmeyi hedeflediği anlamına gelir.

Juvenil skolyozda erken düzeltmelerin avantajları vardır. Küçük çocukların esnek bir omurgaya sahip olmaları, omurgayı desteklenmeye daha uygun hale getirir ve korse içi düzeltmeyi artırır. Korse içi düzeltme, omurganın düz bir şekilde büyüyebilmesi için önemlidir. Ayrıca büyüme sırasında asimetrik omurga gelişimini ve omurgaya dengesiz yüklenmeleri azaltmaktadır.

Terapilates

10 DERSTE FARKI HİSSEDECEKSİNİZ
20 DERSTE FARKI GÖRECEKSİNİZ
30 DERSTE KAS VE İSKELET YAPINIZLA
GÜÇLÜ VE SAĞLAM BİR VÜCUDUNUZ OLACAKTIR!

Kurumsal Kurumsalİletişim İletişim Whatsapp
KurumsalTerapilates
+90312 240 55 95
+90552 240 55 95
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat