TerapilatesMenü

Baş Ağrısı

Baş Ağrısı Nedir?

Baş ağrıların tedavi programlarında genellikle ilaçlar büyük yer kaplıyor. Migren gibi yıllar süren kronik bir rahatsızlıkta uzun süreli ilaç kullanımı vücutta özellikle karaciğerde ciddi yan etkilere sebep olacağını biliyoruz. Uzmanlar, bu yüzden baş ağrısı tedavisinde alternatif, özellikle de doğal yolların tercih edilmesi gerektiğini söylüyor.

Baş Ağrısı

Baş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Baş ağrısı tedavi şeklini belirlemede baş agrıların tipini ve altta yatan sebebini mutlaka göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Manuel Terapi ve Pilates’in baş ağrısı problemlerinizde kullanımıyla ilgili şu bilgileri vermekteyiz.

Manuel Terapi ve pilatesin, eklem ve kaslar üzerinde iyileştirici etkileri mevcuttur. Fizyoterapist ile pilates yaptığınız zaman çok kısa sürelerde çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

 • Gerilim tipi baş ağrısı: Şiddetli olmayan, sürekli bir ağrıdır. Zonklama olmaz, başta ve boyunda sıkılık hissi duyulur. Yetersiz uyku, depresyon ve stres, en önemli nedenleridir. Özellikle kaslar etkilenir, pilates ile kaslar daha sağlıklı hale getirilebildiğinde ağrınız azalmaya başlar.
 • Migren: Şiddetli ve zonklayıcı ağrıdır. Genellikle başın bir tarafında veya bir gözün arkasında hissedilir. Işığa ve sese karşı hassasiyet, mide bulantısı, kusma görülebilir. Manuel terapi tekniklerinde miyofasial germe teknikleri özellikle bu tür ağrılara çok iyi gelmektedir.
 • Demet (Küme) baş ağrısı: Şiddetli ağrı. Genellikle tek göz çevresinde veya arkasında hissedilir. Burun tıkanıklığı ve göz yaşarması olabilir. Ağrı genellikle uyku sırasında gelişir. Alkol alınması ve sigara içmek, en büyük nedenidir. Manuel terapi ve pilatesin ikisi birden uygulandığı zaman hem gevşeme teknikleri kullanarak rahatlama ve esneklik kazanmakla azalır.
 • Kadınlarda adet döneminde yaşanan baş ağrısı: Çoğunlukla yumurtlama veya adet döneminde veya hemen önce veya sonra oluşur. Nedeni, östrojen düzeyindeki artma veya azalmadır.
 • Sinüs baş ağrısı: Şiddetli, sabit bir ağrıdır. Burundan kıvamlı sıvı akışı olur. Genellikle burun etrafında ancak alın ve kulaklara kadar yayılabilir. Nedenleri arasında, sinüs enfeksiyonu, septum deviasyonu ve burunda tıkanma sayılabilir. Nefes teknikleriyle kişilerde rahatlama bulunabilir
 • Alerjiye bağlı baş ağrısı: Sinüsler tıkanır, gözlerde yaşarma ve kaşınma, başta zonklama olur. Polen veya küf sporları ve toz, en önemli nedenleridir.
 • Kafeine bağlı baş ağrısı: Zonklayıcı bir ağrıdır. Aşırı kafein alınmasına bağlıdır.
 • Yorulmaya bağlı baş ağrısı: Ağrı baş genelinde olup, belirli bir bölgeyle sınırlı değildir. Nedenleri arasında bilinçli yapılmayan yorucu fiziksel aktivite (koşma, egzersiz)
 • Eklem başağrısı: Başta basınç veya sıkışma hissi, çenede ağrılı bir “çıtırdama” ve çenede bozukluk veya kenetlenme olabilir. Tek nedeni strestir. Özellikle Manuel Terapi tekniklerinde eklem mobilizasyonu ve manipulasyonu ile eklemlerin hareketlendirmesi gerekmektedir.
 • Romatizmaya bağlı baş ağrısı: Boyunda veya başın arka bölümünde olur, hareket edildiğinde artar.

Baş Ağrılarında Rakamlar

 • Dünya nüfusunun %90’ı hayatlarının bir döneminde baş ağrısından şikayetçi.
 • Ataklar halinde gelen baş ağrıların oranı %75.
 • İnsanların %50’si ciddi derecede baş ağrısı çekiyor
 • İnsanların %12’sinde migren tanısı var ve %4’ü günlük yaşamda rutin olarak baş ağrısı çekiyor. Bunlar sadece kayıtlara geçen rakamlardır.
Kurumsal Kurumsalİletişim İletişim Whatsapp
KurumsalTerapilates
+90312 240 55 95
+90552 240 55 95
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat