TerapilatesMenü

Kifoz (Kambur) ve Pilates

Kifoz (Kambur) Nedir?

Kifoz (Kambur) ve Pilates

Kifoz, halk arasında yuvarlak sırt diye adlandırılan bir postür (duruş) bozukluğudur. Bu postür torakal kıvrımda artma(omurgada eğrilik),skapulada protraksiyon(yuvarlak omuz) ve genellikle başın öne gitmesi özelliklerine sahiptir.

Kifotik postürde ağrıya neden olan pek çok faktör bulunmaktadır. Bunlardan biri posteriyor longitudinal bağda gerilim, bu gerilimi ortadan kaldırıp eski esnekliğine kavuşması için egzersiz sırasındaki konum çok önemlidir. Diğer faktörde torokal erektör spinalar ve rhomboid kaslarda yorgunluk ağrıya neden olan iki önemli unsurdur.

Kambur Nasıl Geçer?

Genel olarak meydana gelen duruş bozukluğu postürel kamburlukla (Kifoz) ile ilişkili olabilir. Dik durma pozisyonunda mevcut kamburluk yani kifoz düzeliyorsa egzersizle tedavi edilebilmektedir. Düzelmeyen rijit bir çıkıntı söz konusuysa tedavi edilmesi gereken ciddi kamburluk durumunu düşündürebilir. Altında yatan unsurları bulmak için profesyonel bir yardım alınması gereklidir.

Kifoz (Kambur) İçin Pilates

Eğriliğin oluşmaması için kişinin gün içindeki duruşu mesleğindeki konumu göz önünde bulundurulmalıdır ve yapacağı egzersizin içeriğinin iyi planlanması gerekir. Duruşunuzla iligili postürel sıkıntılar yaşıyorsanız postürünüzde meydana gelen değişiklikler kas dengesizliğiyle de ilgilidir.

Peki fizyoterapist ile egzersiz kas dengesizliğini nasıl düzenler?

Fizyoterapist kas dengesini sağlamak için uzayan-zayıflayan ve kıslan kasları tespit eder. Kas dengesini sağlamak için uzayan ve zayıflayan kasları kuvvetlendirmek, kısalan kaslarıda eski esnekliğine kavuşturmak gerekmektedir. Kişinin gereksinimlerine uygun bir şekilde yapılan pilates postürel bozukluğu ortadan kaldırır.

Fizyoterapist eşliğinde yapılan egzersizleriyle çok kısa zamanda kişide olumlu bir etki oluşturur. Postür için gerekli kasları kuvvetlendirir ve kişinin hareket kısıtlılığından kaynaklanan kasların boyunu uzatarak ağrı sendromunu ortadan kaldırır.

Kurumsal Kurumsalİletişim İletişim Whatsapp
KurumsalTerapilates
+90312 240 55 95
+90552 240 55 95
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat