TerapilatesMenü

Klinik Pilates

Klinik Pilates

Klinik Pilates Nedir?

Klinik pilates, tıbbi tanısı konulmuş kişinin ihtiyacına özel olarak programlanıp, fizyoterapide kullanılan egzersizler ile pilates egzersizlerinin modifiyesi ve manuel terapi tekniklerinin eklenmesiyle oluşan özel bir çalışma sistemidir.

Klinik pilates ayrıntılı bir ön değerlendirme ve egzersiz planlaması sonucu Fizyoterapist kontrolünde yaptırılır.

Pilates egzersizlerini modifiye ederek vücut biyomekanisine en uygun şekilde reçetelendirilerek ve klinik pilates olarak adlandırılan fizyoterapistler tarafınca yaptırılan egzersizleri kapsar. Böylece fizyoterapistler kişiye uygun pilates egzersiz programını meydana getirebilmektedirler. Klinik pilatesin 8 temel prensibi mevcuttur.

Klinik pilatesin 8 temel prensibi; konstrasyon, solunum, merkeze odaklanma, kontrol, kararlılık, hareketlerde akışkanlık-harmonizasyon, izolasyon ve rutindir.

Klinik pilates ne işe yarar?

Doğru şekilde uygulandığında, klinik pilates egzersizleri ile statik ve dinamik denge gelişir, vücut farkındalığı artar, kor stabilizasyon gelişir, düzgün postür elde edilir, ayrıca motivasyon ve odaklanmayı sağlar. Günlük yaşamda daha enerjik hissedilir. Klinik pilates sağlıklı bireylerde kullanıldığı gibi çok çeşitli hastalık popülasyonlarında da kullanılmaktadır.

Klinik Pilates Ankara

Terapilates fizyoterapi Ankaranın ilk klinik pilates stüdyosudur. Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda Terapilates Birlik Şubemizi açtık. Klinik Pilates egzersiz metodu ile binlerce üyemize ulaştık. Üyelerimizle çıkmış olduğumuz bu yolda hizmet vermeye devam etmekteyiz.

Klinik pilates alanında uzman fizyoterapistlerce yapılmalıdır. Çünkü kas ve iskelet sistemini en iyi şekilde bilen, egzersiz fizyolojisi ile ekleyebilen, konusunda uzman fizyoterapistler sizlere en sağlıklı ve güvenli egzersiz programı yapmaktadır.

Klinik pilates, bel ve boyun fıtığı, kırık, menisküs, bağ yaralanmaları, eklem kireçlenmeleri ve skolyoz, kifoz ve omurga problemleri olan bireylerde uygulanır. Uzman Fizyoterapist kadrosuyla Terapilates, sizlere klinik pilates egzersizleri ile kas ve iskelet sisteminden güçlü bir vücuda ulaşmanıza yardımcı olur.

Klinik pilates nasıl yapılır?

 • Uygulanan tüm egzersizler önce fizyoterapist tarafından gösterilir
 • Tüm egzersizler uygulanırken ‘merkezleme’ vurgulandı.
 • Öncelikle ısınma hareketleriyle başlanılır.
 • Daha sonra segmental alt ve üst ekstremite hareketleriyle devam edilir.
 • Seans boyunca anahtar parametrelere odaklanılması fizyoterapist tarafından sıklıkla kontrol edilir.
 • Solunum kontrolü fizyoterapist tarafından sıklıkla hatırlatılır
 • Tedavinin ilerleyen haftalarında çeşitli ekipmanlardan yararlanılır. Bunlar; Reformer, Cadillac-Trapez, Tower , egzersiz topları ve elastik bantlar vb.
 • Toplam tedavi süresi kişinin durumuna göre ayarlanır. Seanslar 50 dk süreyle planlanır. Haftada en az 2 gün gelecek şekilde seans planlamaları yapılır.
 • Bazı üyeler için egzersizin zorluk seviyesi ilerleme durumuna göre artırılır.
 • Son olarak soğuma egzersizleri seans sonlandırılır. Soğuma egzersizleri olarak germe egzersizleri, postür egzersizleri ve gevşeme egzersizleri vb. egzersizler fizyoterapist tarafından seçilir.

Fizyoterapist Eşliğinde Klinik Pilates

Fizyoterapistlerce yapılabilen klinik pilates uygulamaları arttıkça yaygınlaştıkça terapötik yararının olduğu alanlar gün geçtikçe genişlemektedir.

Klinik Pilates Hareketleri

Minder ya da alet üzerinde kişiye uygun olarak yapılan modifiye egzersizleri kapsar. Egzersizler çok çeşitlidir neredeyse 1000 den egzersiz vardır. 7 den 70 e fizyoterapist eşliğinde klinik pilates hareketleri kişiye göre modifiye edilir. Her yaşa ve kişiye göre egzersizleri şiddeti hareket açıklığı değişkenlik gösterir.

Klinik pilates nerede yapılır?

Klinik Pilates fizyoterapist eşliğinde spor salonlarına sıkıştırılmadan güneş gören, metrekaresi uygun stüdyolar da yapılmalıdır.

Klinik pilates kimlere uygulanır?

Bel ağrısı en başta olmak üzere boyun gibi vücudun çeşitli bölgelerindeki ağrılar, duruş bozuklukları, romatolojik problemler, kanser, ortopedik travmalar, nörolojik sorunlar, osteoporoz, osteoartrit, skolyoz, gebelik gibi özel ilgi ve alaka gerektiren olgularda da kullanılmaktadır.

Klinik Pilates Fiyatları

Klinik Pilates fiyatları şehir ve bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Klinik pilates fiyat bilgisi için lütfen bizi arayınız.

Klinik Pilates Faydaları

 • Klinik Pilates de program bireyseldir.
 • Motor kontrolü arttırır.
 • Eklem hareket açıklığını arttırılır.
 • Kas kuvveti ve enduransı geliştirir.
 • Postüral kontrol ve dengeyi geliştirir vücut farkındalığını arttırılır.
 • Stresi azaltır.
 • Hareketin bütün planlarında kas sinerjilerini koordine ederek statik ve − dinamik stabilizasyonu sağlar.
 • Yavaş, dikkatli yapılmalıdır ve tekrar azdır.
 • Solunum, core, omuz kuşağı ve alt ekstremite kontrolünü ilerleyici olarak artırır.

Klinik Pilates ile Reformer Arasındaki Fark

Klinik pilates de egzersiz topları, denge tahtaları, egzersiz bandı gibi ekipmanlar kullanılabilir. Klinik Pilates egzersizlerinde önemli olan hareketin kalitesidir, sayısı değildir. Yapılan çoğu çalışmada birçok insan postür ve esnekliği geliştirmekte klinik pilates egzersizlerini tercih etmektedir. Klinik pilates egzersizleri kişiye göre modifiye edilerek reformer ekipmanından da yararlanılarak yapılabilir. Bireylerin zayıf ve gergin kas gruplarına göre egzersiz reçetesi yazılır.

Klinik Pilatesin Farkı Nedir?

Kardiyopulmoner kapasiteyi arttırmak, kondisyonu geliştirmek ve gevşemeyi sağlamak solunum egzersizlerinin yapılmasındaki temel amaçlardandır. Klinik pilates de egzersizler amaca uygun olarak verilmeli, sakin bir ortamda anlatılmalıdır. Uyarılar sırasında mutlaka hastayla göz teması kurulmalı ve kısa, net cümlelerle, uygulamalı olarak anlatılmalıdır.

Klinik pilates de kullanılan düzeltici egzersizler postüral problemlerde kullandığımız bir diğer tedavi yöntemidir. Klinik pilates egzersizleri vertebral kolonun esnekliği ve düzgünlüğü için büyük önem taşımaktadır. Omurga kaslarında ve harekete yardımcı olan tüm yapılarda iyileşme sağlanması için düzeltici egzersizlerin yapılması önerilmektedir. Bu egzersizler omurga esnekliğine ek olarak nefes alıp verme fonksiyonunun geliştirilmesi ve bununla birlikte fiziksel etkinlik sağlamaktadır.

Klinik pilates haftada kaç kez yapılır?

Klinik pilates haftada en az 2 kez olacak şekilde yapılmalıdır. Faydalarını daha erken görebilmek için kişiye göre hafta da 3 seans tercih edilir.

Klinik Pilates kaç ay sonra etkisini gösterir?

Klinik pilates kişinin durumunan göre 3 ay 24 seans gelişim açısından yararlı olacaktır.

Klinik Pilates kaçıncı seansta etki eder?

Klinik pilates kişinin durumuna göre 3-8 seans arasında etki görülmeye başlar.

Klinik Pilates vücudu şekillendirir mi?

Düzenli bir şekilde yapılan klinik pilates egzersizleri vücut şekillendirmede yardımcı olur.

Klinik pilates kilo verdirir mi?

Klinik pilates kilo vermeyi destekler.

KLİNİK PİLATES MAKALELERİ
KLİNİK PİLATES İLE İLGİLİ KONULAR
Terapilates

10 DERSTE FARKI HİSSEDECEKSİNİZ
20 DERSTE FARKI GÖRECEKSİNİZ
30 DERSTE KAS VE İSKELET YAPINIZLA
GÜÇLÜ VE SAĞLAM BİR VÜCUDUNUZ OLACAKTIR!

Kurumsal Kurumsalİletişim İletişim Whatsapp
KurumsalTerapilates
+90312 240 55 95
+90552 240 55 95
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat