TerapilatesMenü

Doğru Oturma Pozisyonu

Doğru Oturma Pozisyonu Nedir?

Vücudumuza şeklini veren kaslarımızdır. Omurga; ligamentler, kapsüller, kaslar gibi yumuşak dokulardan oluşan destek düzeniyle dik durur.

Doğru Oturma Pozisyonu

Omurgamızın kendine özgü boyun, sırt ve bel bölgesinde doğal eğriliği vardır. Bu doğal eğriliğinin dışına çıkması durumunda, omurgaya binen yük miktarı artar.

Bu sebeple uzun süre yanlış pozisyonda oturma, kaslarımızın çalışma açılarını değiştirerek ağrıya sebep olur. Kaslarımızın esnekliğini yitirmesiyle beraber hareket kabiliyetinde azalmalar meydana gelebilir.

Doğru Oturma Pozisyonu Nasıldır?

Oturma pozisyonunda bele binen yük, ayakta durmaya göre daha fazladır.

Eğer bir masabaşı çalışanıysanız ve artık ağrılarınız katlanamaz hale geldiyse size birkaç önerim olacak. Bunun için;

  • Yarım saatten fazla oturmamaya dikkat edin. Kısa yürüyüş ve molalar verin.Bu sayede bacaklarınızda birikebilecek ödemi vücudunuzdaki dolaşıma tekrar katabileceksiniz.
  • Vücut ağırlığınızı sağ ve sol tarafınıza eşit olarak aktarın ve ayaklarınız yerle tam temas etsin. Oluşabilecek kas dengesizliklerini en aza indirgeyeceksiniz.
  • Sırtınızı destekleyin, intradiskal (disk basıncı) basıncı azaltır.
  • Bilgisayarınızı ve iletişimde olacağınız kişilere göre vücudunuzu rotasyonda tutmayacak şekilde,göz hizasında yerleştirin.

Tüm bunlara dikkat ettikten sonra sağlıklı ve ağrısız bir yaşam için egzersiz yapın.

Oturma pozisyonunda sırtın öne doğru eğriliğine sebep olabilecek gergin kasların esnetilmesi, zayıflayan kasların kuvvetlendirilmesi gerekir. Bunun için kişi detaylı bir şekilde değerlendirmelidir. Omurganın dilinden en iyi anlayan egzersiz konsepti pilates ile tanışıp, bu işe anatomi fizyoloji bilgisini katıp harmanlayan biz fizyoterapistlerce çalışmalıdır.

Kurumsal Kurumsalİletişim İletişim Whatsapp
KurumsalTerapilates
+90312 240 55 95
+90552 240 55 95
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat