TerapilatesMenü

Reformer Pilates

Reformer Pilates

Reformer Pilates Nedir?

Reformer pilates 1. Dünya Savaşı sırasında Alman hekim Joseph pilates tarafından, savaşta gazi olan askerleri tedavi etmek amacıyla bulunmuştur.

Aletli pilates (Reformer) mat pilatesten çalışmasından geliştirilmiş bir yöntem olup, yerçekimi ile vücut arasındaki ilişkiden dolayı mat pilatese göre daha zordur. Aletli pilateste, çok çeşitli hareketler ve yaklaşık 500 farklı egzersiz yapılabilmektedir. Aynı anda birçok kas grubu çalıştırılabilmektedir. Aletli pilateste, farklı ekipmanlar kullanılmaktadır.

Sağlık problemleriniz tamamen geçtikten sonra ise grup seanslarına güvenle katılabilirsiniz. Klinik pilates süreci, kişiden kişiye, sağlık problemine, yaşınıza, cinsiyetinize ve daha önceki spor yaşamınıza göre değişiklik göstermektedir.

Reformer Pilates;

 • Kas kuvveti ve dayanıklılığının yanı sıra esnekliği artırmak, duruş ve dengeyi geliştirmek için tasarlanmış bir egzersiz methotudur.
 • Kas yapısı için önemli olan pilates egzersizi vücudun merkezindeki kasları geliştirir. Pilates tüm kasları çalıştırması yanında kemik ve eklemleri de aktif tutar. Sürekli yapılan pilates egzersizi sonrasında kas-eklem kuvveti ve dayanıklılığı, koordinasyon, denge, bel çevresi ve kalça çevresinde incelme sağladığı görülmektedir.

Reformer Aleti Nedir?

Reformer aleti; yüzlerce hareket kombinasyonu, direnç, esneklik, koordinasyon ve denge gibi pilatesin sağladığı faydaların hepsini bir arada sunar. Reformer aleti üzerinde genel hareketlerde ağırlığınız elimine edilerek hareketlerde saf kas hareketi açığa çıkartmaktadır.

Reformer Pilates Aletleri

Reformerın ana özelliği, desteğe bağlı yayın kademeli olarak gerilmesi nedeniyle desteğin yatay hareketidir. Farklı pozisyonlarda (sırtüstü, oturarak, dizüstü vb.) yapılabilecek egzersizlerin çeşitliliği ve aksesuarların (kutular, ayakta duruş platformları vb.) çeşitliliği nedeniyle reformer için egzersiz yelpazesi geniştir.

Reformer, cadillac, wunda chair, barrel aletli pilatesin ekipmanlarıdır. Reformer kayan bir platformdan oluşmaktadır, farklı gerilimdeki yaylar sayesinde direnç sağlanmaktadır. Cadillac, bir dizi yay ve bardan oluşan dört direkli yapıdır.

Barrel duruş desteği sağlarken, wunda chair egzersiz yapılırken dengede daha büyük zorluğa neden olmaktadır. Reformer, barrel, wunda chairde, farklı fitness seviyesinde pilates yapan bireylere, ekipmanların destek yüzeyleri değiştirilerek, yerçekimine karşı vücudun yönü değiştirilerek, ekipmanların kaldıraç kolu uzatılarak veya kısaltılarak egzersizin direnci arttırılabilir ya da yardımcı olunabilir.

Reformer Pilates Nasıl Yapılır?

Reformer pilates kişiye göre belirlenen hareketlerle fizyoterapist eşliğinde yapılması gereken egzersizlerdir. Vücudun farklı bölgelerini çalıştırmaya yarayan çeşitli aparatlar ile vücudun hemen her kas grubunu çalıştırmak mümkündür.

Egzersiz olarak kabul edilmekte olan reformer pilatesin temel prensibi nefese odaklanarak, vücuttaki her bir kası aktif hale getirerek ve belli bir tekrarla yapılan hareketleri kapsamaktadır. Doğru ve ritmik nefes her harekete eşlik eder ve hareketlerin doğru yapılmasını sağlar. Pilates egzersiz hareketleri akıcı, sakin, yumuşak ve esnek geçişler sağlanarak yapılmaktadır

Reformer ekipmanı klinik pilates dahilinde de kullanılmaktadır. Klasik pilatesin daha ileri yöntemidir. Klinik pilates, spesifik bir egzersiz çeşidi olabilir. Hareketleri desteklemek ve yönlendirmek için özel pilates ekipmanları içerebilmektedir.

Klinik pilates, tedavi tekniklerinden biridir ve fonksiyonel ilerleme ile dinamik tedavi yöntemi olarak büyük bir potansiyele sahiptir. Geleneksel pilatesten farklarına bakıldığında, klinik pilates hastalar için oluşturulmuştur. Klinik pilateste hareketler kişiye özelken, hastanın klinik tablosuna göre egzersizler planlanmaktadır. Geleneksel pilateste, hareketi yapacak kişilerin belirli bir kas kuvvetine ve eklem hareket açıklığına ihtiyaç vardır.

Klinik pilateste derin omurga stabilizatörleri çalıştırılırken, geleneksel pilateste yüzeyel stabilizatörler maksimum çalıştırılır.

Reformer Pilates Neden Yapılır?

Reformer pilates kasların mevcut potansiyelini açığa çıkartmak ve kasın fazla yük altına girmeden sağlıklı şekilde gelişimini sağlamaktır. Zamanla sizlerin motivasyonu ve çalışma azmiyle hareketler değişmekte ve vücut ağırlığınızdan da faydalanarak daha da kuvvetlenmektedir. Egzersizlerimiz genelde fizyoterapide kullanılan kapalı kinetik egzersizlerine benzemektedir.

Reformer Pilates Faydaları?

 • Kişinin dayanıklılığını arttırır
 • Duruş ve postürünü düzeltir
 • Esnekliği arttırır
 • Core kaslarını kuvvetlendirir.
 • Pelvik taban kaslarını güçlendirir
 • Nefesi düzenler
 • Dinamik dengeyi iyileştirir
 • Stresi azaltır
 • Sosyalleşmeyi arttırır
 • Olumsuz düşünceyi azaltır
 • Kadın ve erkeklerin daha formda görünmesine destek olur
 • Bazı spor sakatlıklarının rehabilitesi
 • Kas-iskelet sisteminde oluşabilecek yaralanmalara yatkınlığı azaltır ve engeller
 • Yaşlı bireylerde depresyonu azaltıp dengenin artmasını sağlayarak düşmelerin azalmasını sağlar
 • Dikkat ve konsantrasyonu, uyku kalitesini ve vücut konforunu artırır
 • Zihinsel odaklanmayı geliştirir, konsantrasyonu yükseltir
 • Kan dolaşımını hızlandırır
 • Yaşam memnuniyeti, benlik ve sağlık algısı üzerinde pozitif etkileri vardır
 • Kendine yeterliliği ve uyku kalitesini artırarak olumlu ruh halini geliştirir.

Reformer Pilates Nerde Yapılır?

Klasik pilates evde mat üzerinde yapabilirken reformer pilates için aynı durum söz konusu değildir. Reformer pilates uzman eşliğinde pilates salonlarında yapılır.

Reformer Pilates Fiyatları 2024

Reformer pilates fiyatları çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Reformer pilates ücretleri kişiye özel ve grup dersler olmak üzere değişmektedir. Ayrıca bulunduğunuz şehir, stüdyonun konumu, eğitmenin deneyim seviyesi, katılmayı planladığınız seans sayısı ve seansların süresi fiyaları belirlemektedir.

Genel olarak, reformer Pilates dersleri grup ve özel dersler olarak ikiye ayrılır ve fiyatlar buna göre farklılık gösterebilir. Ortalama fiyat aralıkları;

Grup Dersleri:

 • Seans başına: 500-1000 TL
 • Aylık üyelik (haftada 2-3 ders): 2500-4000 TL

Özel Dersler:

 • Seans başına: 1000-2000 TL
 • Aylık üyelik (haftada 2-3 ders): 5000-7000 TL

Kimler Reformer Pilates Yapmalı?

Reformer pilatesi uzman bir fizyoterapist eşliğinde genç, yaşlı, çocuk, hamilelere özel modifiye edilerek herkes yapabilir.

Hangi Durumlarda Reformer Pilatesten Faydalanılabilir ?

 • Sakatlık sonrası rehabilitasyon süreçlerinde
 • Doğru postürü geliştirmek isteyenler
 • Fitness seviyenizi artırmak, vücut gücünü ve dayanıklılığını geliştirmek
 • Hamilelik döneminde bu süreci kontrollü kilo alımı ve doğumu kolaylaştırmak isteyen gebeler
 • Yaşlı bireyler için de uygundur. Yavaş ve kontrollü hareketler, güçlenmeye ve esnekliği artırmaya yardımcı olur ve yaşam kalitesini arttırır.

Reformer Pilates Kaç Seansta Etki Eder?

Pilatesten fayda görebilmek için düzenli bir şekilde devam ettirmek önemlidir.Birçok etkileyen faktörler vardır;hastalık,yaş,beslenme,uyku,stres…

Ama Joseph Pilates bu konuda “10 derste farkını hissedeceksiniz, 20 derste farkını göreceksiniz, 30 derste ise farklı bir bedene sahip olacaksınız” diyerek aslında ne kadar sürede etki ettiğini açıklamıştır.

Haftada 2 gün yeterli midir?

Pilatesi bir gün arayla yapmak en doğrusudur. kaslar üzerinde yoğun bir çalışma olduğu için, kaslarınızın bir gün dinlenmesi gerekir. Düzenli yapıldıkça başlangıç için haftada 2 gün pilates yeterlidir. Duruma ve ihtiyaca göre haftada 3 gün ya da 4 gün şeklinde de yapılabilir.

Reformer Pilates Göbek Eritir mi?

Karın, göbeği aktif şekilde çalıştıran reformer pilates bu bölgelerde bulunan yağların yakılmasını hızlandırıyor.

Karın kasları kuvvetlenerek sıkılaşıyor ve incelme görülüyor. Sağlıklı beslenme programıyla beslenip aynı zamanda haftanın birkaç gününde reformer pilates yaparsak daha formda görünebiliriz.

Reformer Pilates Haftada Kaç Gün Olmalı?

Düzenli bir şekilde yapıldığında başlangıç olarak haftada 2 gün ilerleyen süreçte hastanın istek, tolerans ve hedeflerine göre haftada 3 gün yapılabilir. Seanslar arasında 1 gün boşluk bırakılmasına dikkat edilmeli. Önemli olan istikrarlı bir şekilde düzenli egzersize devam etmektir.

Mat Pilates ile Reformer Pilates Arasındaki Fark

Mat pilates ile reformer pilates arasındaki fark ilk başlayanlar için kas gruplarına fazla yük bindirmekte ve de bu kaslarda oluşan zorlanmaya bağlı oluşan ağrıların daha az olması sağlanmaktadır. Kişi kas kuvvetini bilmeden ve core stabilizasyonu iyi olmadan yapmış olacağı mat hareketlerinde zorlanma yaşayabilir. Bunları engellemek için fizyoterapistin ön değerlendirmesi ve eşliğinde olmalıdır.

Reformer Pilates Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Reformer Pilates enerji harcamasını önemli ölçüde artıran, iskelet kası kasılmasından kaynaklanan hareket olarak söyleyebiliriz. Reformer pilates egzersizleri, fiziksel sağlığın bir veya daha fazla bileşenini iyileştirmek veya sürdürmek için planlı, yapılandırılmış, tekrarlayan fiziksel hareketlerin gerçekleştirilmesini içeren orta ve yoğun şiddetli fiziksel aktivite olarak tanımlanır

Reformer pilates kasları kuvvetlendiren, esneten bir egzersiz sistemidir. Düzenli bir şekilde yapıldıkça mutlaka fayda görülür. Bunun sonucunda;

 • Kişinin dayanıklılığı artar,
 • Hareket kabiliyeti artar,
 • Kas yoğunluğu artar,
 • Esneklik artar,
 • Genel postürü düzelir.

Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki reformer pilates sindirim sistemi, vücudun fizyolojik dengesi, kemik yoğunluğu, kas kuvvetini arttırma, bağışıklık sistemini güçlendirme, sağlıklı kilo verme kısacası yaşam kalitesini arttırmada önemlidir.

1 saat Reformer Pilates Kaç Kalori Yaktırır?

Net bir sayı vermek yanlış olmakla birlikte kişinin yaşı,metabolizma hızı, seans süresine, kişinin ağırlığına, cinsiyetine göre ve yapılan egzersizin seviyesine göre değişmektedir. Ama ortalama olarak 150-200 kcal yakılmaktadir.

Reformer Pilates Bacak İnceltir mi?

Düzenli yapılan bacak egzersizleri ile birlikte kaslar kuvvetlenir gözle görülür şekilde bacakta incelme,selülit görüntüsünde azalma görülür.

REFORMER PİLATES MAKALELERİ
REFORMER PİLATES İLE İLGİLİ KONULAR
Terapilates

10 DERSTE FARKI HİSSEDECEKSİNİZ
20 DERSTE FARKI GÖRECEKSİNİZ
30 DERSTE KAS VE İSKELET YAPINIZLA
GÜÇLÜ VE SAĞLAM BİR VÜCUDUNUZ OLACAKTIR!

Kurumsal Kurumsalİletişim İletişim Whatsapp
KurumsalTerapilates
+90312 240 55 95
+90552 240 55 95
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat